ЗАХИСТ СОЇ ВІД ХВОРОБ

Для ефективного вирощування сої в сучасних умовах застосування фунгіцидного захисту посівів є необхідним агрозаходом. Причин тут декілька. Це і значний ріст посівних площ, вирощування сої в монокультурі або в короткоротаційних сівозмінах з присутністю таких культур, як озимий ріпак і соняшник, які мають спорідненні хвороби, що призводить до накопичення патогенної інфекції на полях; а також мінливі погодні умови в різних регіонах країни, що особливо характерно для 2021 року. В умовах дощової погоди з великим запасом вологи в ґрунті хвороби в посівах сої будуть прогресувати.

Найбільш поширеними і шкодочинними хворобами сої є пероноспороз, септоріоз, церкоспороз, біла та сіра гнилі,  борошниста роса, аскохітоз, іржа, а також бактеріальні хвороби.  Збудники захворювань знаходяться в ґрунті, на поверхні насіння, рослинних рештках. Часто на одному полі, ми можемо спостерігати декілька видів грибів-патогенів та прояви бактеріальної інфекції.

В боротьба із грибними захворюваннями слід враховувати те, що кожен із збудників має свої унікальні біологічні особливості, які зумовлюють і стратегію боротьби з ними. Найкращим  вирішенням питання є проведення профілактичних  фунгіцидних обробок в той час, коли соя знаходиться в оптимальній фазі росту для зараження, а саме фазі бутонізації. Цьому також сприяють відповідні погодні умови.

Наукові дослідження та практичний досвід підтверджують: найефективнішим рішенням для захисту сої від хвороб є використання багатокомпонентних фунгіцидів.

«Самміт Агро Юкрейн» має в своєму асортименті ряд потужних фунгіцидів, здатних вирішити будь-яку проблему із хворобами на сої.

На початкових стадіях розвитку сої значних втрат посівам, особливо в умовах цього року, може завдати пероноспороз, септоріоз та церкоспороз.

З профілактичною метою, а також на початкових стадіях зараження, рекомендуємо застосувати двокомпонентний фунгіцид ГЛОРІ. Препарат має як профілактичний, так і лікувальний ефект, підсилює процес фотосинтезу, продовжує вегетаційний період, є додатковим джерелом цинку та марганцю для рослин сої, забезпечує захист посівів на тривалий час з нормою 1,5- 2,0 кг/га. 

Ще одне вдале рішення в цей період - фунгіцид МАНЗАТ з контактною діючою речовиною манкоцеб. Препарат має сучасну формуляцію – гранули, що диспергуються у воді. Діюча речовина виготовлена за спеціальною технологією, завдяки чому вона має менший розмір часточок, що в свою чергу допомагає покращити покриття оброблюваної листкової поверхні та підвищити ефективність дії фунгіциду.  Крім того, препарат не пилить, не піниться, краще розчиняється у воді, має підвищену стійкість до змивання та є чудовим профілактичним рішенням. Норма застосування: 1,6-2,2 кг/га. 

В разі настання погоди із високими температурами і підвищеною вологістю повітря, для контролю комплексу хвороб доцільно застосувати фунгіцид ЗЕПАН із трьома діючими речовинами: крезоксим-метилом, епоксиконазолом і дифеноконазолом.

Унікальне поєднання діючих речовин дозволяє забезпечити посіви сої довготривалим профілактичним і потужним лікувальним захистом. Обробку найкраще проводити на початку бутонізації – до цвітіння сої (ВВСН 21-49) із нормою застосування 0,5-0,7 л/га.

В кінці цвітіння, коли сформувалась основна кількість бобів (ВВСН 61-69), важливо забезпечити захист не лише листового апарату сої, а й захистити стебла і боби, в першу, чергу від сірої та білої гнилі. З цією метою слід застосувати препарат ЯМАТО, який поєднує в собі дві діючі речовини (тетраконазол і тіофанат -метил) кожна з яких відноситься до різних хімічних груп з відмінним механізмом дії на патогени. 

Препарат справляє як профілактичну, так і лікувальну дії з викорінюючим ефектом на такі хвороби, як сіра та біла гнилі, септоріоз, церкоспороз, фузаріоз, аскохітоз та інші хвороби. Норма застосування складає 1,2- 1,5 л/га.

У разі виникнення стресової ситуації у посівах сої, наприклад: високі температури, посуха, різкий перепад денних та нічних температур, а також пестицидні стреси (після застосування страхових гербіцидів), дуже актуальним стає питання відновлення, стимулювання росту та розвитку рослин. Для вирішення цих питань рекомендуємо застосувати біостимулянт АМАЛГЕРОЛ.

Залежно від ситуації, АМАЛГЕРОЛ на сої можна застосовувати з різними нормами.

  • при ушкодженні посівів пестицидами, або у дуже стресових ситуаціях - у найкоротший час внести з нормою 3,0 л/га однократно, або двократно по 2,0 л/га (з інтервалом 1 тиждень).
  • для покращення росту і розвитку сої рекомендуємо внести 2,0 - 3,0 л/га у фазу 2-3 трійчастого литка, повторно застосувати з такою ж нормою перед початком цвітіння.

З метою покращення фізіологічних процесів в рослині та задля формування високого врожаю із високим вмістом протеїну, варто в схему вирощування сої включити препарат КАЙШІ.

КАЙШІ - це біостимулянт на основі вільних L-амінокислот, що на різних етапах розвитку забезпечує рослини додатковою енергією, впливає на процеси фотосинтезу, підвищує толерантність рослин до спеки та посухи, допомагає рослинам краще відновитися після стресових умов. КАЙШІ  може бути застосований декілька разів за період вегетації, починаючи від фази 3-го трійчастого листка із нормою застосування 3,0 л/га.

За більш детальною інформацією ви можете звернутися до регіонального представника «Самміт-Агро Юкрейн» у Вашому регіоні!

Автор: Ігор Лушпанов, Технічний експерт Західного регіону

+38 (050) 469-93-59

igor.lushpanov@summit-agro.com.ua