ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСВІД БОРОТЬБИ З ДІАБРОТИКОЮ НА КУКУРУДЗІ

Західний кукурудзяний жук, чи як у народі кажуть, діабротика (Diabrotica virgifera virgifera Le Conte), на сьогоднішній день став постійним гостем на полях кукурудзи по всіх областях Західної України. В окремих регіонах його чисельність настільки висока, що вже істотно впливає на розвиток та майбутній врожай кукурудзи. Шкідник масово розмножується, а найбільшої шкоди завдають личинки, котрі розвиваються у ґрунті та пошкоджують кореневу систему кукурудзи. 

Ще понад 10 років тому в Україні почали з’являтися перші повідомлення про появу діабротики. Багато аграріїв не звертали на шкідника увагу, адже він не завдавав істотної шкоди посівам. Це, у свою чергу, призвело до масового поширення діабротики, адже в Україні відсутні її природні вороги. Єдиним позитивним моментом для українських фермерів є те, що ця проблема у наших Європейських сусідів існує вже понад 20 років і вони вже навчилися контролювати діабротику та отримувати добрі врожаї. Тож як європейці контролюють шкодочинну комаху?

Нажаль, єдиного унікального методу боротьби зі шкідником не існує. Проте, якщо застосовувати комплексний підхід, то можна стримувати розвиток діабротики в цілком прийнятних рамках. Суть комплексного методу полягає у тому, що потрібно застосовувати агротехнічні, селекційні, хімічні методи та регулювати мінеральне живлення. Потрібна сівозміна, підбір гібридів, що мають кращу стійкість до ураження кореневої системи личинками діабротики, оптимізувати мінеральне живлення та застосовувати біостимулянти, котрі сприяють посиленому розвитку кореневої системи, внаслідок чого рослини мають здатність краще відновлюватися після ушкодження личинками та мають кращу стійкість до вилягання. Ну і, звісно ж, застосування інсектицидів. Це має бути протруєння насіння, обов’язкове внесення спеціальних ґрунтових інсектицидів для контролю личинок, що розвиваються у ґрунті, та постійний контроль імаго жука в період вегетації, щоб максимально стримувати популяцію шкідника й не давати йому змоги розвиватися.

Враховуючи те, що кукурудза вже посіяна, на сьогоднішній день єдиний доступний метод контролю діабротики, що лишився, - це застосування інсектицидів по вегетації проти імаго жука. Це необхідно робити не лише для стримування розвитку популяції, а і для зменшення втрат врожаю вже у поточному році, адже при великій чисельності імаго діабротики серйозно пошкоджує рослини, харчуючись пилком, маточковими стовпчиками, незрілими зернами, листям кукурудзи, а ще може пошкоджувати соняшник в період його цвітіння.

Колеги з групи компаній «Sumi Agro Europe» мають досвід у боротьбі з діабротикою. Із доступних наразі методів - це інсектицид ІНАЗУМА, ВГ. Препарат має реєстрацію та успішно використовується багато років проти імаго діабротики  в Угорщині («Sumi Agro Hungary»). У цій країні  аграрії одними з перших в Європі зіштовхнулася з проблемою.

світовий досвід застосування

Для контролю імаго діабротики угорські колеги рекомендують застосувати інсектицид ІНАЗУМА, ВГ із нормою 0,2-0,25 кг/га в період масової появи шкідника, який співпадає із початком цвітіння кукурудзи. 

Це потрібно робити висококліренсними обприскувачами чи авіаметодом, використовуючи достатню кількість води, щоб якісно покрити рослини. 

Також, у цей період може розвиватися стебловий метелик, розвиток якого теж може бути стриманий застосуванням ІНАЗУМА, ВГ. Для контролю стеблового метелика слід застосувати норму препарату 0,3-0,4 кг/га.

Шановні партнери, звертайте увагу на розвиток діабротики! 

Якщо ви не будете стримувати розвиток цього шкідника зараз, то вже через декілька років ваші затрати на його контроль виростуть у декілька разів!