ЗАХИСТ САДІВ ІНТЕНСИВНОГО ТИПУ В ПЕРЕДЗИМОВИЙ ПЕРІОД

Сади інтенсивного типу закладають для того, щоб вирощувати продукцію преміум класу, аби вимогливий споживач отримав бездоганне яблуко, грушу, сливу, черешню, вишню, абрикос, персик… Щоб цього досягти, садки посилено захищають від шкідників та хвороб. Бо і торгові мережі, і експорт вимагають лише якісну продукцію.

Вимоги до якості яблук із традиційних садів не такі високі, тому вони йдуть на переробку чи внутрішній ринок. Зрештою, й захист таких садів обходиться дешевше.

У 2021 році весна була рання, але прохолодна. Температура повітря та ситуація із опадами були нестабільними та постійно коливалися, що ускладнювало діагностику розвитку парші. Тож, садівники мали або обробляти сад регулярно, або чітко орієнтуватися на погоду, слідкуючи за температурою та опадами. В кращій ситуації знаходилися ті фермери, в яких встановлені метеостанції, що з високою точністю можуть прогнозувати початок розвитку парші.

Парша (Venturia inaequalis )

Ситуація в садах в травні-червні погіршилася, пішли дощі, які тривали по три-чотири доби. За таких умов неможливо було зайти в сад та обробити його проти хвороб. Особливо це стосується садів, які були розміщені на схилах, незалужені сади штучно або природньо. У той період було дуже важко знищити паршу. Навіть коли вже дощі закінчувалися, її неможливо було повністю знищити, бо час було втрачено і відбулося сильне ураження листя й плодів. Як результат, навіть у вересні і жовтні можна побачити масове ураження паршею плодових дерев.

Потрібно розуміти, що парша на деревах є в усіх садах. Навіть там, де лист видається візуально чистим, вона зберігається на бруньках, сформованих на наступний рік, і в пазухах гілок.

Як відомо, основне джерело інфекції - опалі уражені листки, в яких зберігаються псевдотеції, і уражені молоді пагони, в яких гриб зимує у вигляді грибниці, а навесні зразу ж на уражених пагонах формується конідіальне спороношення. Зокрема, дуже часто на Прикарпатті та Закарпатті збудник зимує на уражених пагонах, що дуже характерно для груші. На пагонах у груші хвороба проявляється у вигляді невеликих горбиків, які пізніше розриваються, а на їхній поверхні спостерігаються темно-сірі дернинки спороношення гриба. Кірка розтріскується, уражені пагони відмирають. На яблуні ураження пагонів спостерігається значно рідше.

Отже, для захисту професійних садів рекомендуємо не нехтувати такими агроприйомами, як обробка саду мідьвмісними продуктами для знищення зимуючої стадії парші на молодих пагонах та обробка садів розчином карбаміду для прискорення розкладання опалого листя.

Спеціалісти  «Самміт-Агро Юкрейн» обов’язково радять провести  обробку після збору плодів фунгіцидом МЕДЯН ЕКСТРА із нормою 2,0-2,5 л/га, щоб знищити хвороби, котрі можуть піти у зиму, не вимерзнути, і в 2022 році створювати садівникам великі проблеми.

Автор: Андрій Осиковий, Провідний спеціаліст з садівництва, Керівник Центрального регіону

+38 (050) 469-39-33

andriy.osykovyy@summit-agro.com.ua