ФУНГІЦИДНИЙ ЗАХИСТ ОЗИМОГО РІПАКУ В ПЕРІОД ЦВІТІННЯ

Наразі в усіх областях України триває цвітіння озимого ріпаку.

За прогнозами експертів цього сезону складаються оптимальні умови для росту та розвитку цієї культури. Крім того, аграрії вчасно провели підживлення ріпаку, тож за є всі передумови, щоб у 2023 році зібрати максимальні врожаї, вигідно продати насіння й отримати такі необхідні господарствам перші оборотні кошти.

В технології вирощування озимого ріпаку період цвітіння є одним із ключових, особливо коли мова йде про захист культури від хвороб.

Значні опади, що мали місце по всій країні кілька тижнів тому та потужна вегетативна маса ріпаку в полі створюють своєрідний мікроклімат, котрий сприяє ураженню рослин такою небезпечною хворобою, як склеротиніоз.

Рис.1 Апотеції склеротиніозу на поверхні ґрунту

Збудник склеротиніозу має два типи розвитку: ґрунтовий та надземний (стебловий).

Ґрунтовий тип виникає за ураження рослини через кореневу систему з ґрунту. Застосування фунгіцидів за такого типу ураження є малоефективним.

За стеблової форми ураження рослини відбувається сумкоспорами, які вивільняються з відкритих плодових тіл апотеціїв. Апотеції дрібного розміру, однак при обстеженні посівів ріпаку їх можна знайти, уважно оглянувши поверхню ґрунту між рослинами у період цвітіння ріпаку (рис.1)

Оскільки спори гриба не можуть проникнути в рослину безпосередньо через листок через потужний шар воскового нальоту, вони потрапляють на пелюстки ріпаку, котрі опадають і прилипають до листків.

Рис. 2 Опадання пелюсток – період масового ураження ріпаку склеротиніозом

Пелюстки слугують в даному випадку джерелом поживних речовин і вологи, необхідних спорі для проростання й інфікування (рис. 2).

Враховуючи такі особливості поширення й розвитку склеротиніозу, найефективнішим часом застосування фунгіцидів проти склеротиніозу є період початку цвітіння (61-63 фаза BBCH), коли починають опадати пелюстки.

У портфоліо «Самміт-Агро Юкрейн» є потужний комплексний фунгіцид АНЗОР (200 г/л азоксистробін + 200 г/л тебуконазол), перевагами якого є:

  • широкий спектр контрольованих хвороб ріпаку в т.ч склеротиніозу;
  • профілактично-лікувальна дія за рахунок поєднання діючих речовин різних класів фунгіцидів;
  • швидке проникнення у рослину і поширення ксилемою;
  • яскраво виражений «фізіологічний» ефект, що позитивно впливає на формування врожаю;
  • сумісний із більшістю пестицидів, мікроелементів та стимуляторів росту.

На озимому ріпаку норма застосування АНЗОР становить 0,7-1,0 л/га. 

Проте, враховуючи оптимальні умови, які склалися для ураження склеротиніозом, ми рекомендуємо використовувати максимальну норму препарату.

Згідно даних дворічних досліджень, проведених у Німеччині, фунгіциди на основі азоксистробіну і тебуконазолу забезпечували не лише потужний контроль склеротиніозу за надзвичайно сильного його тиску на контролі (83%), а й, що більш важливо, – один з найвищих рівнів врожайності (3,89 т/га) у порівнянні з відомими на ринку діючими речовинами (рис. 3).

Рис. 3 Ефективність різних фунгіцидів проти склеротиніозу ріпаку

У дощові роки після цвітіння ріпаку посіви можуть уражуватися й альтернаріозом, внаслідок чого уражені стручки деформуються, засихають й передчасно розтріскуються. Застосовуючи АНЗОР з нормою 0,7-1,0 л/га у період формування стручків (73-75 фаза BBCH), можна забезпечити ефективний захист сформованих стручків від збудника хвороби й зберегти сформований врожай.

За більш детальною інформацією, будь ласка, звертайтеся до регіональних представників "Самміт-Агро Юкрейн" та офіційних дистриб’юторів компанії у вашому регіоні.