КОНТРОЛЬ ЦЕРКОСПОРОЗУ В ПОСІВАХ ЦУКРОВИХ БУРЯКІВ

Церкоспороз – одне з найнебезпечніших захворювань цукрових буряків, яке здатне спричинити втрати врожайності до 40% та знизити до 10% цукристість коренеплодів.

За інформацією, яка надходить від наших колег з регіонів, станом на сьогоднішній день в окремих господарствах вже відмічаються перші прояви церкоспорозу, тож аграрії починають планувати та проводити перші обробки.

Прояви церкоспорозу на цукрових буряках

Характерні симптоми ураження: поява на листках дрібних округлих світло-бурих плям діаметром 2-4 мм із червоною або червоно-бурою облямівкою, які у подальшому можуть розростатися до 10 мм у діаметрі.

За високого тиску хвороби листки швидко засихають, скручуючись донизу, й відпадають, а коренеплоди уражених рослин сильніше загнивають у кагатах під час зберігання.

Тривалість інкубаційного періоду церкоспорозу залежить від зовнішньої температури та вологості повітря. Влітку він триває від 5 до 14 днів, а в осінній період розтягується до 30-40 днів. Конідії можуть утворюватися навіть при температурі від +10 °С. Оптимальною ж температурою для розвитку хвороби є межі від +15°С до +30°С, при тому чим спекотніше, тим краще для збудника.

Своєчасність проведення та кількість фунгіцидних обробок для контролю церкоспорозу є дуже важливими. В умовах господарств зазвичай першу обробку фунгіцидами проводять в першій-другій декадах липня. Проведення другої обробки повторюють через 2-3 тижні після першого обприскування. У деяких випадках, коли ступінь ураження дуже високий, за сприятливих для збудника погодних умов застосовують третє обприскування.

Експерти «Самміт-Агро Юкрейн» рекомендують при визначенні строків проведення фунгіцидних обробок більше уваги звертати не на календарні строки, а на появу перших симптомів хвороби.

Так, перше обприскування слід розпочинати при виявленні до 5% уражених листків у посіві.

При виявленні до 20% уражених листків після першого обробітку, розпочинають друге застосування фунгіцидів.

Третє ж обприскування проводять при виявленні 25% уражених листків на полі після проведення другого обприскування.

Основною стратегією при виборі фунгіциду для контролю церкоспорозу на сьогоднішній день є застосування препаратів системної дії з комбінованими механізмами впливу на збудника. Також важливим є обов’язкове включення у схему обробок контактних фунгіцидів. Це дозволить підсилити ефективність системних фунгіцидів і, найголовніше, - знизити швидкість розвитку резистентних рас збудника.

У портфоліо «Самміт-Агро Юкрейн» присутня ціла лінійка фунгіцидів, які вдало поєднуються для побудови повноцінного й ефективного захисту цукрових буряків від церкоспорозу.

ЯМАТО (тіофанат-метил, 233 г/л + тетраконазол, 70 г/л) – препарат системної дії, який містить діючі речовини з двох різних класів, проявляє лікувальну та викорінюючу дію проти церкоспорозу, рамуляріозу, борошнистої роси. Норма застосування становить 1,3-1,5 л/га.

ЗЕПАН (крезоксим-метил, 125 г/л + епоксиконазол, 125 г/л + дифеноконазол, 80 г/л) - унікальне поєднання трьох діючих речовин з різним механізмом дії, що забезпечують потужний контроль церкоспорозу та борошнистої роси. Норма: 0,5-0,7 л/га.

ТОПСІН-М (тіофанат-метил, 500 г/л) – системний фунгіцид, що має лікувальну й профілактичну дію. 

Норма застосування: 1,0-1,4 л/га.

Сучасною стратегією фунгіцидного захисту цукрових буряків, яка сьогодні використовується в господарствах Європи, зокрема у Німеччині, а також в окремих провідних агропідприємствах Західної України вже понад 3 роки, є обов’язкове включення в систему захисту контактних фунгіцидів, зокрема на основі міді.

Для посилення дії на збудників хвороб цукрових буряків та зниження ймовірності розвитку стійких рас патогенів доцільно поєднувати застосування вищевказаних препаратів з фунгіцидом МЕДЯН ЕКСТРА (хлорокис міді, 350 г/л) з нормою 1,0-1,5 л/га.

Подбайте про захист своїх посівів від церкоспорозу!

За більш детальною інформацією, будь ласка, звертайтеся до регіональних представників "Самміт-Агро Юкрейн" та офіційних дистриб’юторів компанії у вашому регіоні.