МАЛІ ШКІДНИКИ – ВЕЛИКІ ПРОБЛЕМИ: ЗАХИЩАЄМО САД ВІД КЛІЩІВ!

При оглядах садів садівники все частіше виявляють кліщів. Їх добре помітно під мікроскопом чи під 60 кратною лупою. Цього року дещо повільнішому розвитку кліщів сприяла мінлива погода в квітні та на початку травня. Проте, зараз в травні із наростанням температури їх популяція починає швидко розвиватися, і це відмічають наші експерти з різних регіонів країни.

Тим не менш, не у всіх садах ситуація однакова. В тих садах, де ще ранньою весною було здійснено обробку мінеральною олією ОЛЕМІКС, або ж до цвітіння внесено акарицид НІССОРАН, ще й досі великої проблеми з кліщем не спостерігається.

Але в садах, де не було попередніх акарицидних обробок, на фоні високих температур, що тримаються останніми тижнями, та сухої погоди кліщ почав масово розвиватися. Моніторинг садів демонструє розвиток павутинних кліщів, таких як звичайний павутинний, глодовий, червоний та бурий плодові кліщі, а також мікрокліщів, що свідчить про необхідність негайного застосування акарицидів.

Фото 1. Червоний плодовий кліщ (Panonychus ulmi Koch. / Metatetranychus ulmi Koch.)

З огляду на ситуацію, що складається в садах, спеціалісти «Самміт-Агро Юкрейн» рекомендують застосувати акарицид НІССОРАН у нормі 0,6 кг/га із обов’язковим додаванням препарату СІЛКЕР у нормі 0,15 л/на 100 літрів води. НІССОРАН працює проти таких стадій кліща, як яйце-личинка-німфа, а СІЛКЕР - проти дорослої особини кліща, а також контролює всі види дорослих особин попелиць, листоблішок (в т.ч грушева медяниця) та проявляє функції ад’юванту, підсилюючи дію НІССОРАН.

Фактично рівень ефективності СІЛКЕР проти кліща дорівнює якості обробки: якщо робочий розчин потрапить на кліща, кліщ загине.

В саду ефективність СІЛКЕР досягає 95-98%. Чутливими є як павутинний, червоний та бурий плодові кліщі, так і мікрокліщі (кліщ Шлехтендаля).

Ще однією перевагою СІЛКЕР є те, що препарат не містить у своєму складі пестицидів, тому його можна застосовувати незадовго до збору врожаю. В результаті розпаду СІЛКЕР утворюються прості безпечні сполуки, які не можуть бути розцінені як залишки пестицидів.

Слід пам’ятати, що СІЛКЕР ефективний проти рухомих форм кліща, але не діє на яйця, тому обробку препаратом потрібно через 5-7 днів повторити, або застосувати бакову суміш з акарицидом НІССОРАН  (0,4-0,6 кг/га), який порушує процес переходу кліщів з однієї стадії розвитку в іншу й контролює кліщів на стадії розвитку яйце-личинка-німфа.

Рекомендована бакова суміш:

Важливо: при застосуванні СІЛКЕР у бакових сумішах не рекомендується додавати будь-які інші ад’юванти!

Якщо на момент моніторингу крім кліщів у саду присутні також казарки, букарки, квіткоїд або яблунева галиця, рекомендуємо до бакової суміші додати інсекто-акарицид  БАЛАЗО.

Рекомендована бакова суміш:

Крім того, БАЛАЗО ефективно контролює імаго плодожерки та проявляє побічну дію проти попелиць.

Проте, перш ніж почати обробку, ми завжди рекомендуємо для ефективного контролю кліщів у саду та зниження ризику розвитку резистентності дотримуватись наступних рекомендацій.

  • Усі специфічні акарициди на ринку України є контактними, а кліщі переважно знаходяться з нижнього боку листа, тому якість обробки має дуже велике значення. Використовуйте достатню кількість робочого розчину та обов’язково додавайте ад'юванти-розповсюджувачі, наприклад СКАБА, для якісного покриття культури, в т.ч. з нижнього боку листка.
  • ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!  Якщо в баковій суміші використовується СІЛКЕР, то додавати ад’ювант не потрібно. 
  • Не застосовуйте специфічні акарициди у бакових сумішах з контактними фунгіцидами і, особливо, з добривами для позакореневого підживлення, оскільки вони суттєво знижують ефективність акарицидів. Так само, деякі системні фунгіциди та інсектициди можуть впливати на ефективність акарицидів. Тому для найкращого ефекту застосовуйте бакову суміш акарицид + ад'ювант для розповсюдження без додавання інших пестицидів та добрив.

Будь-яка популяція кліщів може мати особини, які є стійкими до дії того чи іншого акарициду. Якщо використовувати один і той же акарицид, або акарициди з однієї і тієї ж хімічної групи, чи препарати, що мають однаковий спосіб дії, популяція стійких особин може почати домінувати в межах одного саду. Чергуйте обробки акарицидами з різних хімічних класів та з різними способами дії на шкідника для зниження ризику розвитку резистентності.
Обрати надійний акарицид в залежності від стадії розвитку допоможе наведена нижче схема:

Рисунок 1. Стадії розвитку кліща

З метою зниження ризику розвитку резистентності чи стримування масового розмноження стійких популяцій кліщів, якщо вони вже присутні в саду, та ефективного контролю кліщів спеціалісти "Самміт-Агро Юкрейн" рекомендують включати до традиційної системи захисту препарат для фізичного контролю дрібних шкідників СІЛКЕР з концентрацією робочого розчину 0,12-0,15%.

Після обробки розчином препарату на чутливих шкідниках утворюється полімерна сіткоподібна структура, яка впливає на важливі функції їх життєдіяльності: обмежує рух, блокує дихання та ускладнює харчування на рослині. Кліщі, як найдрібніші шкідники, дуже чутливі до дії СІЛКЕР який діє на них миттєво і не лишає «сітки» на плодах.

Звертаємо Вашу увагу, що не слід проводити обробку СІЛКЕР, якщо температура повітря перевищує +35 °C, адже це підвищує ризик пошкодження культури внаслідок різниці температури робочого розчину і рослини, що обробляється. Крім того, не можна проводити обробку по вологому листу та якщо є ймовірність випадання невеликого дощу чи мряки протягом 4-6 годин після обробки.

Подбайте про захист свого саду!

За більш детальною інформацією, будь ласка, звертайтеся до регіональних представників "Самміт-Агро Юкрейн" та офіційних дистриб’юторів компанії у вашому регіоні.