ПЛАН ЗАХИСТУ ОЗИМОЇ ПШЕНИЦІ ВІД ХВОРОБ В ПЕРІОД ЦВІТІННЯ ТА КОЛОСІННЯ

Погодні умови, що склалися цієї весни в Україні, були надзвичайно сприятливими для росту й розвитку озимої пшениці. Часті дощі та прохолодна, помірна температура протягом квітня – травня, а також у червні, дозволили пшениці рівномірно проходити всі фази розвитку, що забезпечило формування потужних рослин. Тож зараз в більшості регіонів ми спостерігаємо на пшеничних полях рослини із гарно сформованим колосом, з широкими та масивними листками, що дозволяє нам будувати оптимістичні прогнози щодо майбутнього врожаю.

Вінницька обл., Калинівський р-н. Фото: 10.06.2021р.

Як видно з фото, рослини пшениці зараз активно колосяться. Відповідно початок цвітіння вже почався або наступить впродовж тижня, в залежності від регіону і групи стиглості сортів.

Як відомо, найбільш небезпечними хворобами в період цвітіння-налив зерна є: фузаріоз колосу, септоріоз колосу, бура та жовта іржа, септоріоз листя. Ураження відбувається під час викидання пиляків  в умовах дощової погоди або росяних ранків, оскільки в цей період колосові луски відкриті і рослина повністю беззахисна перед зараженням патогенами (цей період становить всього 3–4 дні). Тож фунгіцидні обробки потрібно спланувати і зробити вчасно.

Для контролю фузаріозу обробку необхідно провести на початку цвітіння (орієнтовно в момент 10% цвітіння). Але на практиці ідеального результату, застосовуючи лише триазольні фунгіциди, досягнути вдається не завжди. Це пов’язано з тим, що хоч період цвітіння і короткий, але він, в залежності від погодних умов, може затягнутися і складати 6-10 днів. А цвітіння одного колосу продовжується 3-5 днів. Також, цілком зрозуміло, що на полі ніколи не буває такої картини, щоб всі рослини знаходилися одночасно в одній фазі. Таким чином, дуже часто складається ситуація, коли на момент застосування фунгіцидів частина рослин вже інфікована, спори гриба проникнули і розвиваються, а в зерні утворюються небезпечні мікотоксини. В такому разі триазольні фунгіциди вже не покажуть максимального результату.

Для оптимізації ситуації рекомендуємо проводити не просто обробку тебуконазолом, а  застосовувати перевірену часом і світовим досвідом суміш:

ТОПСІН-М (0,8 л/га) + ІКАРУС ТУРБО (0,3-0,6 л/га).

Якщо ж Ви віддаєте перевагу готовим рішенням, пропонуємо в цей період застосувати комплексний продукт ЯМАТО (тіофанат-метил+ тетраконазол),  що працює проти широкого спектру хвороб. Крім збудників фузаріозу, фунгіцид посилено контролює септоріоз колосу та листя, борошнисту росу.

ЯМАТО поєднує в собі діючі речовини з різних хімічних груп, чим зумовлена його посилена дія на збудників хвороб. Норма застосування препарату: 1,5 л/га. Крім того, згідно світового досвіду,  даний продукт з нормою застосування 1,75 л/га має потужний вплив на вторинну інфекцію, а саме альтернаріоз.

ПРАКТИЧНІ ПОКРОКОВІ ПОРАДИ АГРОНОМУ:

КЛЮЧОВІ ТЕХНОЛОГІЧНІ МОМЕНТИ ДЛЯ УСПІШНОГО ЗАХИСТУ КОЛОСУ:

  1. Вибрати оптимальну фазу внесення фунгіцидів: викидання перших пиляків або 10% цвітіння.
  2. Підібрати двофакельні, бажано інжекторні форсунки з дрібно-крапельним розпилом для кращого покриття колосу.
  3. Обрати правильну швидкість руху оприскувача по полю. В даному випадку швидкість можна дещо збільшити для нанесення робочої суміші у верхньому ярусі пшениці.
  4. Для кращого покриття «вертикального колосу» підібрати відповідний прилипач. Найбільш оптимальним вибором є СКАБА 0,05-0,1 л/га.
  5. Підібрати фунгіцид або їх композицію, залежно від ситуації в полі.

Рекомендована бакова суміш для комплексного захисту колоса від хвороб та шкідників:
ЯМАТО(1,5 л/га) + ІНАЗУМА  (0,24 кг/га) +СКАБА (0,1л/га)

За більш детальною інформацією ви можете звернутися до регіонального представника «Самміт-Агро Юкрейн» у Вашому регіоні!

Автор: Андрій Мельничук, Технічний експерт Центрального регіону

+38 (095) 001-39-60

andrii.melnychuk@summit-agro.com.ua