СТАН ПОСІВІВ ОЗИМИХ ЗЕРНОВИХ КУЛЬТУР ПІСЛЯ ЗИМИ ТА ПЕРШОЧЕРГОВІ ЗАХОДИ В РАННЬОВЕСНЯНИЙ ПЕРІОД

За результатами огляду посівів озимих зернових культур в різних регіонах України можна побачити, що ситуація на полях не однозначна. Загалом посіви озимих колосових, сходи яких з’явилися в пізні терміни (друга половина жовтня-початок або середина листопада) знаходяться у фазі 3-х листків - початок кущення, вторинна коренева система - на початку формування. Посіви озимих колосових із отриманими сходами в кінці вересня-початку жовтня перебувають в доброму стані у фазі кущення, вторинна коренева система активно розвивається. Посіви після ранніх попередників (горох, озимий ріпак, кукурудза на силос та ін.) мають високий потенціал та перебувають в доброму стані, коренева система добре розвинена.

Стан посівів озимої пшениці. Рівненська обл. 31.03.2022р.

Стан посівів озимої пшениці. Черкаська обл. 31.03.2022р.

В залежності від стану озимих культур потрібно по-різному підходити до принципів захисту і підживлення посівів. Слабші посіви потребуватимуть в першу чергу посиленого азотного живлення, застосування стимуляторів росту кореневої системи та грамотної роботи по захисту посівів від шкодочинних об’єктів, оскільки ослаблені рослини менш стійкі до впливу патогенів та шкідників, а також більше підпадають під негативну дію від падалиці попередника або бур’янів, присутніх на полі. 

Застосування мультифункціонального біостимулянту АМАЛГЕРОЛ ЕССЕНС у нормі 2,0-2,5 л/га значно підсилить розвиток та покращить стан озимих культур.

Робота із загущеними посівами буде потребувати обов’язкового застосування ретардантів під час проходження початкових фаз виходу в трубку, оскільки підвищується ризик внутрішньої конкуренції і витягування пагонів. В портфоліо компанії «Самміт-Агро Юкрейн» є рістрегулятор ЕРІНІ, що знижує ризик вилягання за рахунок укорочення довжини міжвузлів та потовщення стінок стебла.

ГЕРБІЦИДНИЙ ЗАХИСТ

Гербіцидний захист озимих колосових культур слід проводити у відповідності до наявного спектру бур’янів та можливої падалиці на полі, їх чутливості, часу появи та фази розвитку культури. Посіви ранніх та середніх строків сівби ранньою весною можуть вже страждати від впливу небажаної рослинності зимуючих бур’янів. Тому застосування гербіцидів до виходу в трубку – один з необхідних заходів, що потрібно провести. Нагадаємо, що середньорічна дата виходу в трубку в центральній частині України відбувається близько 22 квітня, плюс-мінус 2-3 дні в залежності від погодних умов та часу відновлення весняної вегетації, строків дозрівання сорту чи гібриду у озимих колосових.

В цей період рекомендуємо застосувати ДІКАФЛОР (дикамба, 422 г/л + флорасулам, 18 г/л) – гербіцид для зернових та кукурудзи. 

Препарат відмінно контролює бур’яни, в т.ч. стійкі до 2,4-Д та сульфонілсечовин: падалиця ріпаку та соняшнику (в т.ч. стійкі), підмаренник, волошка, сокирки, роман, має потужний вплив на види осотів та берізку польову.

ДІКАФЛОР застосовується на колосових культурах до фази виходу в трубку з нормою 0,25-0,3 л/га. Сумісний у бакових сумішах з іншими гербіцидами, відсутня післядія на наступні культури, тобто немає обмежень у сівозміні. Висока ефективність, швидкий візуальний ефект та м’яка дія за складних погодних умов.

ІНСЕКТИЦИДНИЙ ЗАХИСТ

У посівах озимої пшениці відмічено активізацію різних видів цикад, що вже декілька тижнів як вийшли з місць зимівлі.

Їх активність у посівах на сьогоднішній день не завдала поки що великої шкоди, але подальше зростання чисельності і переселення з дикоростучих злаків може спричинити спалах вірусних хвороб. 

Тому при застосуванні гербіцидів або фунгіцидів потрібно враховувати наявність шкідників на полі та ступінь їх загрози в даний момент, і запланувати додавання інсектициду до бакової суміші при наступній обробці поля.

Рекомендуємо застосування  перевірених надійних інсектицидів. В прохолодних умовах  радимо застосувати контактні інсектициди, наприклад, Ф’ЮРІ, котрий володіє швидкиим нокдаун-ефектом та шлунковою дією, є ідеальним партнером для бакових сумішей.

При виявленні на полі шкідників, в нагоді стане контактно-системний двокомпонентний інсектицид ІНАЗУМА, що має блискавичну дію на шкідників та подовжений період захисту.

Інсектицид ІНАЗУМА ефективний проти шкідників, стійких до фосфорорганічних інсектицидів, має сучасну високотехнологічну і стабільну препаративну форму.

ФУНГІЦИДНИЙ ЗАХИСТ 

Практично 95% посівів озимих культур уражено збудниками різних хвороб. Найпоширенішою серед них є септоріоз листя, який зараз перебуває у зимуючій стадії. Разом з тим на загущених і перерослих посівах відмічається незначне ураження сніговою пліснявою та зимуюча страдія борошнистої роси у вигляді скупчення грибниці. Також є незначне ураження гельмінтоспоріозом листя, ринхоспоріозом та ін. При випаданні значних опадів складатимуться сприятливі умови для зараження рослин прикореневими формами гнилей, церкоспорельозом, плямистостями листя, в загущених посівах слід очікувати розвитку борошнистої роси і т. ін. Тому стратегію фунгіцидного захисту потрібно будувати з врахуванням, в першу чергу, вже наявних хвороб та погодних умов, які сприятимуть розвитку  інфекцій, симптоми яких спостерігалися у попередні роки на даному полі.

Рекомендуємо препарат ЮТАКА (тіофанат-метил, 350 г/л + тебуконазол, 100 г/л + цифлуфенамід, 6,3 г/л) – універсальний фунгіцид, ідеальний для першого внесення на озимій пшениці.

Три діючі речовини, що входять до складу препарату, мають різний механізм дії на патоген і ефективні проти комплексу основних хвороб озимої пшениці. Препарат має системну і трансламінарну дію з довгим захисним та гарним лікувальним ефектом, цифлуфенамід перерозподіляється у газовій фазі і є однією з найкращих діючих речовин у лікуванні та профілактиці борошнистої роси. ЮТАКА має високу ефективність при понижених температурах (+5…+7 °С), забезпечує гарне покриття рослин та стійкість до змивання завдяки препаративній формі. Норма застосування на озимій і ярій пшениці, а також ярому ячмені становить 0,8-1,2 л/га та залежить від ступеня ураження хворобами та величини вегетативної маси культури.

Для вибору оптимальної схеми захисту посівів потрібно постійно моніторити ситуацію на полях. За допомогою та консультацією Ви завжди можете звернутися

до регіональних представників"Самміт-Агро Юкрейн" та офіційних дистриб’юторів компанії у вашому регіоні.