ЯК ЕФЕКТИВНО ЗАХИСТИТИ СОНЯШНИК ВІД ХВОРОБ ТА ПОСУХИ - РЕКОМЕНДАЦІЇ ЕКСПЕРТІВ

Соняшник - економічно приваблива культура, а технологія його вирощування вже добре відпрацьована господарствами. Посівні площі соняшнику за останні 11 років мають тенденцію до зростання, і з 2017 року щорічно перевищують 6 млн. га.

Більшість господарств успішно пройшли перший відповідальний період: культуру посіяли, в більшості випадків гербіцидні обробки проведені чи плануються найближчим часом. Тож наближається другий етап – догляд за рослинами в період активного росту і, насамперед, застосування фунгіцидів. Це дуже важливий елемент технології вирощування, адже, як показує практика, гарний врожай без застосування фунгіцидів отримати практично неможливо. Розвиток і шкодочинність хвороб соняшнику останні роки лише зростає і цьому є логічне пояснення. Насамперед, питома вага соняшнику у структурі посівних площ господарств часто перевищує 30%, а на попереднє місце вирощування цю культуру повертають в кращому випадку через 3 роки, в окремих випадках його висівають повторно або через рік. Специфікою розвитку хвороб у посівах соняшнику є й те, що він має спільні хвороби з ріпаком та соєю, а саме: склеротиніоз, альтернаріоз та ін. Більш інтенсивному прояву хвороб сприятимуть засміченість посівів бур’янами та падалицею соняшнику, надто ранній чи пізній посів, м’яка зима.

Щоб дати відповідь, який саме фунгіцид слід застосовувати, скільки разів та в яку фазу, потрібно розуміти, які хвороби розвиватимуться на конкретному полі, чи сприятимуть їх розвитку погодні умови та які є фінансові можливості у господарства.

Єдиного універсального рішення для контролю всіх хвороб не існує, тому слід уважно моніторити посіви та вчасно застосувати оптимальний фунгіцид, окрім цього розділяти фунгіцидіні обробки на кілька періодів застосування, оскільки у більшості випадків однієї обробки в сучасних умовах виявляється недостатньо, а в кожному регіоні домінує свій комплекс хвороб.

Наприклад, на сході та півдні домінуючими хворобами є септоріоз, альтернаріоз та іржа, а також в цьому регіоні найчастіше зустрічається ураження пероноспорозом. А на півночі та заході до типових для півдня плямистостей додається фомоз, фомопсис та склеротинія.

Компанія «Самміт-Агро Юкрейн» у своєму портфоліо має лінійку фунгіцидів для контролю різноманітних хвороб соняшнику протягом всього періоду вегетації, кожний з яких має ряд особливостей та переваг.

ТОПСІН-М (тіофанат-метил, 500 г/л) – базове рішення для контролю фомозу, фомопсису, та склеротиніозу за їх незначного розвитку, володіє профілактичною та лікувальною дією та є ідеальним партнером для бакових сумішей.

За більш інтенсивного розвитку плямистостей радимо звернути увагу на КАЛЛАТІС (азоксистробін, 200 г/л + ципроконазол, 80 г/л), який окрім основного спектру хвороб соняшнику має додаткову дію на пероноспороз.

Максимально потужний і пролонгований захист проти широкого спектру хвороб забезпечить фунгіцид ЗЕПАН, який поєднує три діючих речовин з різним механізмом дії. За рахунок вмісту у своєму складі стробілуриниу має яскраво виражений «зелений ефект», коли за рахунок пригнічення синтезу етилену, відбувається подовження періоду вегетації та посилення фотосинтезу, що забезпечує формування максимального врожаю з високими показниками якості.

Універсальним рішенням контролю як плямистостей листя, так і іржі, а також сірої та білої гнилі є препарат ЯМАТО (тіофанат-метил, 233 г/л + тетраконазол, 70 г/л).

Цей фунгіцид особливо зацікавить аграріїв тих куточків нашої країни, де влітку спостерігається нестача опадів, а температури навіть уночі досить високі, оскільки ЯМАТО може виступити альтернативою стробілурин-вмісним фунгіцидам.

Окрім фунгіцидів компанія «Самміт-Агро Юкрейн» активно розвиває нову технологію протидії гідротермальним стресам в рослин, яка чудово поєднується із застосуванням фунгіцидів.

НУРСПРЕЙ - натуральний продукт на основі запатентованої сигнальної молекули з унікальним механізмом дії, який активує у оброблених рослин внутрішні механізми стійкості до спеки та нестачі вологи.

Рослини, оброблені препаратом, завчасно активують внутрішні механізми протидії стресу та значно легше переносять її наслідки та швидше відновлюються.

НУРСПРЕЙ є зручним у застосуванні завдяки відмінній сумісності з баковими компонентами, зокрема, мікродобривами, фунгіцидами та іншими біопродуктами.

Дослід у Рівненській обл., ТОВ «АгроОрг», 2022.  

Внесення ВВСН 51-53, фото 9.08.22р., фото через 40 днів після обприскування

В наших дослідах, проведених у Рівненській області, за результатами застосування в минулому році ми спостерігали синергізм між фунгіцидом ЗЕПАН та НУРСПРЕЙ. Після застосування такої суміші рослини соняшнику були менше уражені хворобами та довший час зберігали листовий апарат нижнього та середнього ярусу. Крім того, спільне застосування фунгіциду з НУРСПРЕЙ на цьому досліді забезпечило прибавку врожайності на 22,6%.

Рекомендовані бакові суміші:

У фазу 8-10 листків:

ТОПСІН-М (1,2-1,4 л/га) + НУРСПРЕЙ (1,0 л/га)

КАЛЛАТІС (0,75-1,0 л/га) + НУРСПРЕЙ (1,0 л/га)

У фазу "зірочки":

ЯМАТО (1,5 л/га) + НУРСПРЕЙ (1,0 л/га)

ЗЕПАН (0,8 л/га) + НУРСПРЕЙ (1,0 л/га)

Подбайте про захист своїх посівів від хвороб та вбережіть від наслідків посухи!

За більш детальною інформацією, будь ласка, звертайтеся до регіональних представників "Самміт-Агро Юкрейн" та офіційних дистриб’юторів компанії у вашому регіоні.