ЯК ЗАХИСТИТИ БУЛЬБИ КАРТОПЛІ ВІД ФІТОФТОРОЗУ?
Одним із найнебезпечніших захворювань картоплі є фітофтороз. Розмір втрат врожаю від розвитку хвороби в середньому становить 10-30%, а в роки епіфітотій може сягати 50-70%.
Дана хвороба пошкоджує картоплю практично упродовж всього періоду вегетації й, окрім листя та стебел, уражує бульби.
На бульбах фітофтороз проявляється у вигляді дещо вдавлених, твердих, чітко окреслених бурих плям. На розрізі добре видно уражені тканини, які поширюються вглиб бульби. До таких тканин легко проникають інші мікроскопічні гриби та бактерії, які підсилюють гниття картоплі.
Збудником хвороби є мікроскопічний гриб Phytophthora infestans de Bary. При наявності краплинної вологи на листку та температурі 10-150С конідії збудника можуть перетворюватися на зооспорангії й утворювати зооспори, які дуже рухливі у воді. Бульби можуть уражуватися як від конідій, так і від зооспор, які при рясних дощах змиваються з листя і потрапляють у ґрунт.
В окремі роки фітофтороз на бадиллі може не розвиватися, однак при збиранні й особливо у період зберігання на бульбах спостерігається сильний його прояв. Таке трапляється тому, що низька вологість повітря не сприяє розвитку гриба на бадиллі. Однак, на поверхні уражених бульб з’являється спороношення, в подальшому формується грибниця збудника, яка, в свою чергу, розростається в ґрунті й уражує молоді бульби.
Літо невпинно рухається вперед, і в картоплі вже почалося масове наростання бульби, тож вже зараз варто подумати про її захист. Для захисту бульб картоплі від фітофторозної гнилі застосовують спеціалізовані фунгіциди наприкінці вегетації, які здатні пригнічувати утворення зооспор та запобігати їх потраплянню у ґрунт.
Одним з кращих фунгіцидів для цього є РАНМАН ТОП (ціазофамід, 160 г/л) – препарат, у ефективності якого пересвідчилися багато фермерів та господарств! Застосування цього фунгіциду в нормі 0,5 л/га:
- є чудовим рішенням для побудови антирезистентної ситеми захисту
- ефективно контролює патоген на всіх стадіях його розвитку, зберігаючи товарний вигляд бульб та зменшує розвиток гнилей при зберіганні
- стійкий проти змивання опадами (витримує до 80 мм через 15 хв після внесення)
- відсутній ризик накопичення токсичних сполук і може застосовуватися за 14 днів до збору врожаю
- у країнах Європи можна застосовувати до 6 разів за сезон, але не більше 3-х разів підряд
Також, для побудови ефективної схеми захисту проти фітофторозу та альтернаріозу у період вегетації рекомендується застосовувати МАНЗАТ з нормою витрати 1,2-1,6 кг/га із сучасною формуляцією Rain Coat, яка не боїться опадів та, окрім захисту від комплексу хвороб, забезпечить рослини додатковими елементами живлення – Mn та Zn.
Для більш рівномірного покриття оброблювальної поверхні, гарного закріплення препарату на листі та підвищення ефективності контактних фунгіцидів доцільно додавати при приготуванні робочого розчину спеціалізований ад’ювант КРУСЕЙД з концентрацією 0,25%.
Бажаємо гарного та якісного врожаю картоплі!
За більш детальною інформацією, будь ласка, звертайтеся до регіональних представників "Самміт-Агро Юкрейн" та офіційних дистриб’юторів компанії у вашому регіоні.