ЗАХИСТ ОВОЧІВ ВІД КАПУСТЯНОЇ БІЛОКРИЛКИ

Капустяна білокрилка (Aleyrodes proletella) – новий шкідник, який за останні декілька років розповсюдився майже по всій території України. Сприяє цьому повсюдне вирощування капусти, в т. ч. в приватних господарствах населення та майже відсутність будь-яких заходів по контролю цього невеликого, але дуже небезпечного шкідника. 

Не дивлячись на те, що в «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» немає жодного інсектициду для контролю капустяноїбілокрилки, хімічний захист проти неї доступний. Цей вид білокрилки близькоспоріднений з тепличною білокрилкою, тому всі інсектициди, які мають реєстрацію на капусті і працюють проти тепличної білокрилки (Trialeurodes vaporariorum), ефективні і проти капустяної білокрилки

Маємо добрі новини!

У цьому сезоні на ринку України вже доступний препарат СІЛКЕР, КЕ, дія якого базується на фізичному впливі на дрібних шкідників. Після обробки розчином препарату на чутливих шкідниках утворюється полімерна сіткоподібна структура, яка впливає на важливі функції їх життєдіяльності: обмежує рух, блокує дихання та ускладнює харчування на рослині.

Важливою перевагою СІЛКЕР, КЕ є те, що цей інноваційний препарат не містить у своєму складі пестицидів, тому його можна застосовувати незадовго до збору врожаю без ризику перевищення залишків пестицидів.

А як щодо ефективності?

Давайте розглянемо досвід наших польських колег (у Польщі СІЛКЕР продається під торговою назвою СІЛТАК).

Дослід було проведено у червні-липні 2019 року в Дослідному інституті садівництва, село Медневіце (район міста Скерневіце) на цвітній капусті. Обробка була проведена 24.06.2019 р. 

Обліки проводили окремо по дорослим особинам (імаго) та по личинкам шкідника: до обробки і на 3-й, 7-й, 14-й, 21-й та 28-й день після обробки. Результати ви можете побачити в Таблиці 1.

Таблиця 1. Дослід роботи препарату Сілтак (Сілкер) проти капустяної білокрилки - Польша, 2019р. * DAT – днів після обробки

Відповідно до результатів досліду, на 3-й день після обробки СІЛКЕР, КЕ забезпечив 94% ефективності проти імаго шкідника і 62% ефективності проти личинок (враховуючи і тих личинок, які відродилися з яєць протягом 3-х днів). Це дозволило стримати розвиток шкідника, і відповідно навіть на 28 день після обробки чисельність популяції капустяної білокрилки ще не досягла рівня, що був до обробки, а на контролі кількість особин шкідника продовжувала зростати.

Отже, СІЛКЕР, КЕ є високоефективним проти дорослих особин білокрилок, забезпечує дещо нижчий рівень контролю личинок і майже не дії на яйця шкідника. Тому для подовженого контролю обробку СІЛКЕР, КЕ через 5-7 днів потрібно повторити. Або застосувати СІЛКЕР, КЕ в суміші з регулятором росту комах АППЛАУД 25, КС у нормі 0,6-0,7 л/га, що впливає на личинку у момент линяння, знижуючи чисельність наступного покоління та призводить до нежиттєздатності яєць, які відкладають дорослі комахи. Це забезпечить більш тривалий захисний період та допоможе уникнути частих повторних обробок.

Зверніть увагу! СІЛКЕР, КЕ та АППЛАУД 25, КС – це контактні препарати. А білокрилка розміщується переважно на нижньому боці листка. Особливістю поведінки капустяної білокрилки є те, що значна кількість дорослих особин під час руху обприскувача злітають у повітря, і відповідно, потрапляють під дію препаратів. А личинки залишаються на нижньому боці листка. Тому для забезпечення високого рівня контролю якість обробки має дуже важливе значення. Застосовуйте обладнання чи способи обприскування, які дозволяють ефективно покрити нижній бік листка для посиленого контролю білокрилки на стадії личинки та яйця.

За додатковою інформацією звертайтеся до регіонального представника "Самміт-Агро Юкрейн" у Вашому регіоні.