ЗАХИСТ САДУ ВІД КЛІЩІВ ПІСЛЯ ЦВІТІННЯ

Цього сезону не всі господарства мали змогу провести ранньовесняне викорінююче обприскування садів препаратами на основі мінеральних олій, такими як ОЛЕМІКС. Тож, зараз спостерігається непроста ситуація із заселенням та розвитком кліщів в садах. Проте, в тих господарствах, де до початку цвітіння садівники змогли внести акарицид НІССОРАН, зараз великої проблеми з кліщем не спостерігається.

Тим не менш, після цвітіння плодово-ягідних культур потрібно із належною пильністю проводити моніторинг не лише розвитку хвороб, яким в цей період приділяють особливу увагу, а й на розвиток кліщів. Вже зараз, від багатьох клієнтів надходять повідомлення про масовий розвиток червоного та бурого плодових кліщів, що говорить про необхідність застосування акарицидів в кінці травня – на початку червня.

Для ефективного контролю кліщів у саду та зниження ризику розвитку резистентності рекомендуємо дотримуватись наступних загальних рекомендацій.

  • Всі специфічні акарициди на ринку України є контактними, а кліщі переважно знаходяться з нижнього боку листа, тому якість обробки має дуже велике значення. Використовуйте достатню кількість робочого розчину та обов’язково додавайте ад'юванти-розповсюджувачі, наприклад, ВАЙС ПРО у нормі 0,4-0,5 л/га для якісного покриття культури, в тому числі з нижнього боку листка.
  • Ми не рекомендуємо  застосовувати специфічні акарициди у бакових сумішах з контактними фунгіцидами і, особливо, з добривами для позакореневого підживлення, так як вони суттєво знижують ефективність специфічних акарицидів. Так само деякі системні фунгіциди та інсектициди можуть впливати на ефективність акарицидів. Тому для найкращого ефекту застосовуйте бакову суміш: акарицид + ад’ювант, без додавання інших пестицидів та добрив.
  • Будь-яка популяція кліщів може мати особини, які є стійкими до дії того чи іншого акарициду. Якщо використовувати один і той же акарицид, або акарициди з одної і тієї ж хімічної групи, чи препарати, що мають однаковий спосіб дії, популяція стійких особин може почати домінувати в межах одного саду. Чергуйте обробки акарицидами з різних хімічних класів та з різними способами дії на шкідника для зниження ризику розвитку резистентності.

Для ефективного контролю кліщів в літній період та зниження ризику розвитку резистентності чи стримування масового розмноження стійких популяцій кліщів, якщо вони вже присутні в саду, спеціалісти "Самміт-Агро Юкрейн" рекомендують застосувати інноваційний засіб для фізичного контролю дрібних шкідників СІЛКЕР з концентрацією робочого розчину 0,12-0,15%. Після обробки розчином препарату на чутливих шкідниках утворюється полімерна сіткоподібна структура, яка впливає на важливі функції їх життєдіяльності: обмежує рух, блокує дихання та ускладнює харчування на рослині.

Кліщі, як найдрібніші шкідники, дуже чутливі до дії СІЛКЕР. Також, приємним «бонусом» після застосування СІЛКЕР є дуже гарна контактна дія на інших дрібних шкідників, таких як: попелиці, личинки щитівок та листоблішки.

Фактично рівень ефективності проти кліща дорівнює якості обробки: якщо робочий розчин потрапить на кліща, кліщ загине. В саду ефективність СІЛКЕР досягає 95-98%. Чутливими є як павутинний, червоний та бурий плодові кліщі, так і мікрокліщі (кліщ Шлехтендаля).

Ще однією перевагою СІЛКЕР є те, що цей інноваційний препарат не містить у своєму складі хімічних речовин, тому його можна застосовувати незадовго до збору врожаю. В результаті розпаду СІЛКЕР утворюються виключно прості сполуки, які не можуть бути розцінені як залишки пестицидів.

Слід пам’ятати, що СІЛКЕР ефективний проти рухомих форм кліща, але не діє на яйця. Тому обробку препаратом потрібно через 5-7 днів повторити, або застосувати бакову суміш з акарицидом НІССОРАН  (0,5-0,6  кг/га), який порушує процес переходу кліщів з однієї стадії розвитку в іншу й контролює кліщів на стадії розвитку яйце-личинка-німфа.

Для подальших обробок, якщо Ви вже використовували НІССОРАН цього сезону у саду, то як частину антирезистентної програми можна застосувати акарицид САНМАЙТ із нормою 0,9 кг/га самостійно або у баковій суміші з СІЛКЕР 0,1% розчин.

Важливо: при застосуванні СІЛКЕР у бакових сумішах не можна додавати будь-які інші ад’юванти!

Звертаємо Вашу увагу, що не слід проводити обробку СІЛКЕР, якщо температура повітря нижче +15°C або перевищує +35°C. Це підвищує ризик пошкодження культури внаслідок різниці температури робочого розчину і рослини, що обробляється. Крім того, не можна проводити обробку по вологому листу.

Обовязково! Перед застосуванням СІЛКЕР проконсультуйтеся у представника «Самміт- Агро Юкрейн».

Також,  в цьому складному році для контролю кліщів та комплексу інших шкідників ви можете використати дуже дієву і перевірену схему:

НІССОРАН (0,5-0,6 кг/га) + БАЛАЗО (0,4-0,5 л/га) з додавання органосиліконового ад’юванта ВАЙС ПРО (0,4-0,5 л/га).

За додатковою інформацією звертайтеся: 

Андрій Осиковий - провідний спеціаліст з садівництва, моб.: (050) 469-39-33,

або до регіонального представника "Самміт-Агро Юкрейн" у Вашому регіоні.