ЗАХИСТ ЗЕРНОВИХ ВІД ФУЗАРІОЗУ КОЛОСА

У сучасних технологіях вирощування пшениці однією з проблем залишається недостатній контроль грибів роду Fusarium, які викликають низку хвороб, зокрема фузаріоз колосу.

Фузаріоз колосу не лише знижує врожайність культури, але й негативно впливає на якість та масу зерна. Крім того, гриби роду Fusarium в процесі життєдіяльності виділяють мікотоксини – речовини, які є небезпечними для життя людей і тварин. Тому таке зерно є непридатним для харчових, хлібопекарських цілей чи годівлі тварин.

Фузаріоз колосу пшениці

В період цвітіння колос пшениці стає максимально уразливим для інфікування грибами роду Fusarium. Найпоширеніший шлях інфікування колосу на початку цвітіння - через виступаючі пиляки. За такого ураження згодом у посівах пшениці з’являються типові симптоми – завчасне дозрівання окремих колосків, які виглядають освітленими на фоні зеленого недозрілого колосся з рожевим відтінком.

Слід зазначити, що відсутність рожевого відтінку колосків не означає, що колос не уражений фузаріозом, оскільки це залежить від збудника. Наприклад, такі види, як Fusarium culmorum і Fusarium graminearum надають ураженому колосу рожевого відтінку.

Однак за інфікування колосу Fusarium poae чи Fusarium gibbosum типовий рожевий наліт не утворюється. В той же час ці гриби продукують небезпечні мікотоксини, що властиво всім без виключення видам грибів роду Fusarium.

Оптимальним періодом застосування фунгіцидів проти фузаріозу колосу є початок цвітіння (BBCH 61-63). 

Але це підходить для господарств з невеликими площами пшениці, або ж для господарств, котрі мають достатнє забезпечення польовою технікою, що дозволить оперативно провести обробку, оскільки процес цвітіння пшениці досить короткий і може тривати, в залежності від сорту та погодних умов, 3-6 днів.

За умови, коли господарство має великі площі пшениці, то зробити обприскування в стислі строки складно. В такому разі варто працювати на випередження і починати застосовувати фунгіциди трохи раніше - коли колос вийшов на 70-80% на основному стеблі. При цьому завершити обробки потрібно до фази середина цвітіння.

Для захисту колосу від фузаріозу у портфоліо «Самміт-Агро Юкрейн» є ряд ефективних препаратів.

Як базове рішення для посівів по попередниках, котрі не сприяють ураженню пшениці фузаріозом (соняшник, горох, ріпак) рекомендуємо застосувати фунгіцид ЯМАТО (тіофанат-метил, 233 г/л + тетраконазол, 70 г/л).

ЯМАТО поєднує в собі діючі речовини з різних хімічних груп, чим зумовлена його посилена дія на збудників фузаріозу колосу. 

Норма застосування 1,5 л/га.

Важливою особливістю ЯМАТО є його відмінна дія також і на септоріоз колосу, який може проявлятися у посівах одночасно з фузаріозом.

На пшениці, посіяній по кукурудзі чи стерньових попередниках, котрі сприяють розвитку фузаріозу, а також у дощові роки, ефективнішим рішення буде застосування суміші препаратів ТОПСІН-М (тіофанат-метил, 500 г/л) та ІКАРУС ТУРБО (тебуконазол, 430 г/л):

Дана суміш є високоефективною не лише у захисті колосу від фузаріозу, а й, що важливо, забезпечує високий рівень контролю мікотоксинів зерна та зберігає його якість до збору врожаю.

Подбайте про захист своїх посівів!

За більш детальною інформацією, будь ласка, звертайтеся до регіональних представників "Самміт-Агро Юкрейн" та офіційних дистриб’юторів компанії у вашому регіоні.