"ЯГОДИ ДОЧЕКАЛИСЯ" - "САДІВНИЦТВО ПО-УКРАЇНСЬКИ", №1, 2023Р.

Цього року українські ягідники отримають нові сучасні препарати із сертифікатами органічного землеробства.

Садівники часто жаліються, що в Україні нема органічних препаратів для захисту плодів та ягід на період зберігання. Тепер такий препарат є, каже Андрій Осиковий, керівник центрального регіону компанії «Самміт-Агро Юкрейн».  

Андрій Осиковий - провідний спеціаліст з садівництва, керівник центрального регіону "Самміт-Агро Юкрейн"

Він розповідає, як минулого сезону мав позитивний досвід його використання в одному з господарств.

За 3‒4 дні до збирання врожаю 10 га саду черешні сорту Світхарт обробили біологічним фунгіцидом Бесткур проти сірої гнилі та інсектицидом Моспілан, щоб зачистити плоди від вишневої мухи. 

Результат був вище очікуваного. Черешня після оброблення зберігалася ще місяць, і навіть після цього строку не гнила, а лише трошки всихала.  

Як кажуть у компанії, Бесткур — справжній біопрепарат із сертифікатом органічного землеробства. Наразі продукт зареєстрований для застосування на суниці та малині, а також проходить реєстрацію для застосування на черешні та лохині.

ЕФЕКТИВНІСТЬ + БЕЗПЕКА 

«У Євросоюзі Бесткур дозволений для використання під час оброблення ягід, які йдуть для дитячого харчування, — розповідає Андрій Осиковий, — багато органічних продуктів, які є в Україні та навіть у ЄС, не проходять такий ценз». 

Бесткур у складі має лише природні речовини — екстракт гіркого апельсина (30‒50%) та L-вільні рослинні амінокислоти. Незважаючи на те, що його основна спеціалізація — сіра гниль, він має профілактичну дію проти бактеріозів, альтернаріозу, фітофторозу та мілдью. 

«Як ми бачили на прикладі з черешнею, зокрема використання з Моспіланом, препарат сумісний з хімічними фунгіцидами. У препарата Бесткур нема періоду очікування до збирання: сьогодні ви ним і обробили, і зібрали урожай, який відразу можна споживати», — розповідає представник «Самміт-Агро Юкрейн». 

Відповідно до проведених дослідів на Подільській дослідній станції ІС НАНУ у 2016 році, на ягодах проти сірої гнилі на день збирання врожаю ураження хворобою становило 12,7% на контрольній ділянці та 8,4% там, де використовували Бесткур. Через 7 днів зберігання були такі показники: 6,5 та 2,2%. 

Ефективність Бесткур проти сірої гнилі суниці

Бесткур не єдиний біопрепарат «Самміт-Агро Юкрейн». 

На форумі «Інтенсивний ягідник — 2023» Андрій Осиковий представив цілу лінійку інноваційних біопродуктів, а саме: біостимулянти Амалгерол Ессенс, Кайші та Кінактив Фрут

Амалгерол Ессенс — це багатофункціональний продукт, який завдяки рослинним гормонам стимулює розвиток кореневої системи. Органічний вуглець активує ґрунтову мікрофлору, альгінат покращує утримання водню, антиоксиданти нейтралізують стрес, амінокислоти активують відновлення клітин, екстракти трав посилюють імунну систему. Органічні K&N легко поглинаються листом. Це ідеальний «будівельний матеріал». Амалгерол Ессенс використовують, якщо рослини зазнали сильного стресу. Він рятує рослини після заморозків і сильної спеки. Препарат офіційно зареєстрований для лохини з розрахунку 3,0 л/га та має сертифікат органічного землеробства. Його можна використовувати через крапельне зрошення нормою 2‒3 л/га на початковому етапі й коли вже зав’язалася ягода.

ШТУЧНА ПАВУТИНА 

Ще один препарат, представлений «Самміт-Агро Юкрейн», який також зацікавив учасників форуму, — Сілкер. Він використовує принцип іммобілізації у боротьбі зі шкідниками. 

Сілкер, як павук сіткою, обволікає комаху та іммобілізує її. Щоб знищити шкідника, робочий розчин повинен обов’язково потрапити безпосередньо на нього. У вирощуванні фруктів це не проблема, бо там використовують обприскувачі з вентиляторами.  

Шкідники, покритітакою сіткоподібною структурою Сілкер, негайно іммобілізуються, що призводить до їх швидкої загибелі

Препарат містить складні довголанцюгові полімери, переважно силіконові. У його складі нема пестицидів. 

«Сьогодні ви його внесли й сьогодні ж можете збирати врожай», — зауважує Андрій Осиковий. 

Сілкер ефективно працює на білокрилці, трипсі та попелиці (лише на дорослих особинах), павутинних кліщах, та навіть на мікрокліщі («поржавлювачі»). Щитівку він знищує лише коли та виходить з-під щитка. Від грушевої медяниці, або листоблішки, Сілкер — перше рятування, причому цілком безпечне для корисних живих організмів. Ефективність дії препарату 80‒95%. 

«У препарату є один нюанс: агроному треба переломити в себе у голові принцип працювати препаратами вночі. Сілкер треба використовувати, коли сонце у зеніті, — тепло та спека для нього великий плюс». Вносять препарат не на гектар, а у відсотковому відношенні: 0,12‒0,15% у розчин, або 120‒150 мл на 100 л води. На кущові культури треба виливати не менше 300 л на гектар. На грушу — чітко 700 л розчину, бо її листки слизькі, й частина продукту може стікати та робити невеликий підпал кінчика. 

Андрій Осиковий також нагадав учасникам форуму про інші відомі продукти компанії: мідьвмісні Артемікс, Медян Екстра, Манзат, Топсін-М, Ямато, антрактант для залучення бджоли Біополін, велику групу інсектицидів, серед яких Балазо, Санмайт, Ніссоран, Теппекі, а також про гербіциди та ад’юванти.

Автор статті: Дмитро Громов, "Садівництво по-українськи", №1, 2023р.