"Соя-2023. Як отримати максимальний урожай?" - "АгроБізнес Сьогодні", №5-6/2023

Виробники сої знають, що вирощування цієї культури прибуткове, але дещо складний процес: потрібно оптимізувати живлення, боротися з усіма стресами, контролювати бур’яни та захистити культуру від хвороб. Як правильно захистити сою від бур’янів і хвороб у цьому сезоні, розповіли фахівці компанії «Самміт-Агро Юкрейн».

До певного періоду посівні площі сої стрімко зростали. Однак останні 5 років відбувалося незначне зниження цієї культури. Більший попит був на продукцію інших культур. В деякі роки спостерігалися несприятливі погодні умови, посуха, складнощі із збиранням врожаю. Зараз ситуація стабілізувалася. Фахівці-аналітики не прогнозують подальшого скорочення площ під соєю. Навіть цього не спостерігалося після початку військової агресії росії. У світі постійно росте запит на білкові культури і продукти переробки із них. Ціни на сою у світі не зменшуються. Маємо і локальну внутрішню причину - здорожчання добрив. Через значне здорожчання і скорочення логістичних шляхів, проблеми зі збиранням урожаю та інші причини українські аграрії вже цього року суттєво змінять структуру посівних площ. Прогнозується скорочення посівів кукурудзи на 40%. Її потрібно чимось замінювати. Озима пшениця та ріпак уже посіяні. Залишається не дуже великий вибір культур, які можна буде висівати весною. Основними серед них є соняшник та соя. Питання лише в тому: як правильно захистити посіви та отримати максимальний врожай.

З бур’янами треба боротися

Відомо, що забур’яненість пригнічує культурні рослини. Відбувається значна конкуренція за поживні елементи та вологу. Багато бур’янів є багаторічними або ж можуть проявитися через кілька років на полі за сприятливих умов. В Україні такими бур’янами на сої є: лобода біла, гірчиця польова, щириця звичайна та жминдовидна, талабан польовий, берізка польова, просо куряче (лісостеп); осоти, гірчак бepeзкoвидний, лобода біла, щириця звичайна і біла, паслін чорний, дурман звичайний, просо куряче (степова зона); мишій сизий, лобода біла, щириця звичайна, галінсога дрібноквіткова (Полісся).

За словами продукт-менеджера "Самміт-Агро Юкрейн" Андрія Мельничука, коли не використовувати ґрунтові гербіциди, то після сходів доводиться використовувати препарати більшу кількість разів, що є невиправдано з економічної точки зору. «Якщо вноситься страховий гербіцид із запізненням, то втрати врожайності можуть сягати 50%. Якщо перевести це у вартість продукції, то 50-100 дол США/га втрачається. Застосування ґрунтового гербіциду в такому разі окупається в 2-3 рази. Крім прямої економічної вигоди відіграє роль також і зручність застосування, бо внесли до сходів. Після того, не потрібно їздити на поле і дивитися, чи не з’явилися бур’яни», - наголосив фахівець.

Як розповів продукт-менеджер проти таких бур’янів у посівах сої як лобода, амброзія, паслін, гірчаки високо ефективним є оригінальний японський препарат Пледж. Він має низьку потребу в кількості вологи для активації – від 6 мм опадів протягом 2 тижнів після внесення. Продукт має тривалу ґрунтову дію. Не має сортів сої, які мають підвищену чутливість до цього продукту. «Навіть 200 г/га не спричиняли негативних наслідків. Він безпечний і для наступних культур у сівозміні. Норма застосування 80-120 г/га. Він вноситься лише досходово. Ґрунт має бути якісно підготовленим, без грудок. - розповів експерт.

Він також нагадав і про страхові рішення. Новинка сезону - гербіцид Сакано  з діючою речовиною бентазон. «Невід’ємний елемент захисту посівів сої. Ефективний проти злісних бур’янів – лободи та падалиці ріпаку та соняшнику. Продукт є високоселективним до культури і немає ризиків післядії. Препарат є контактним, тому його потрібно застосовувати лише після сходів бур’янів. Найкраще застосовувати у посівах сої у початкових її фазах розвитку. Але найперше треба орієнтуватися на фазу розвитку бур’янів», - зазначив Андрій Мельничук.

Також експерт нагадав про важливість захисту сої від злакових бур’янів. 

Тут у пригоді стане перевірене рішення – оригінальний японський грамініцид Тарга Макс.


Фунгіцидний захисту стає дедалі актуальнішим

Тривалий час вважалося, що соя культуру, яка не потребує особливого фунгіцидного захисту, оскільки майже не хворіє. Зустрічалися лише бактеріози або частково пероноспороз. А інших проблем або не було, або їх не помічали, бо вони маскувалися. Відрізнити гербіцидні стреси від прояву хвороб людському оку буває складно. Точним методом підтвердження наявності хвороб буде лабораторний фітопатологічний аналіз. За  останні 10-15 років посіви сої збільшилися. Вирощується вона досить часто в коротко ротаційних сівозмінах. І там можуть бути такі культури як соняшник та ріпак, які мають ідентичних збудників – склеротоніоз чи вугільну гниль. Тому питання фунгіцидного захисту стає дедалі актуальнішим на посівах сої.

Як розповів продукт-менеджер Самміт-Агро Юкрейн Михайло Полішвайко, впродовж сезону хвороби на сої можуть виникати і шкодити практично в будь-який час. Проте у кожної з них, все ж таки, є строки появи і шкодочинності. Їх всі можна поділити умовно на хвороби раннього, середнього та пізнього періоду, враховуючи фази розвитку сої. Поява і поширення хвороб у посівах залежить від сукупності факторів: від насиченості сівозміни соєю, коли вона межує із культурами, які мають спільних збудників, від чистоти насіннєвого матеріалу, від протруйника та наскільки ефективно був підібраний, важливий сам процес якісної обробки насіння і від погодно-кліматичних умов року. «Як правило до 1-2 трійчатого листка листові хвороби практично не проявляються. А такий прийом як перед посівна обробка насіння здатен успішно стримувати початковий розвиток хвороб і захищати молоді рослини від ранніх проявів хвороб. Після фази 1-2 трійчастого листа концентрація діючих речовин у рослині стає не достатньою для ефективного стримування хвороб. І з розвитком біомаси сої та випадінні короткочасних дощів створюється сприятливий мікроклімат для розвитку хвороб. В цей час можемо виявляти перші поодинокі симптоми ураження хворобами, що означатиме посилення моніторингу і за подальшого наростання прояву хвороб, приймати рішення про проведення фунгіцидного обробітку», - зазначив експерт.

Він також зазначив, що для господарств, які займаються насінництвом, і де важливо не лише урожайність, але й посівні якості майбутнього насіння, у більшості випадків має проводитися дворазове застосування фунгіцидів. «Для побудови системи захисту, крім погодних умова та інших факторів, обов’язково треба враховуватися і фактор її скоростиглості. На ультра ранніх сортах, вегетація яких 90 днів, або ранньостиглих до 100 днів – доцільна одна обробка у період бутонізації, або за перших ознак прояву хвороби. Однак є сорти, які мають вегетаційний період більше 100-110 і більше днів. В такому випадку доцільно розглядати вже два внесення фунгіцидів: перший – у період гілкування, бутонізація, другий – період цвітіння сої та початок формування бобів», - розповів продукт-менеджер.

У портфоліо компанії "Самміт-Агро Юкрейн" є три ефективні рішення, які дозволяють вирішити проблематику хвороб сої. Це фунгіциди Ямато, Глорі та Медян Екстра.

Ямато – у складі містить тіофанат-метил і тетраконазол. Препарат успішно використовується не лише на сої, але й на зернових культурах, соняшнику та цукровому буряку. Цей продукт є оптимальним варіантом для контролю плямистостей сої та іржі, а також коли посіви сої уражуються склеротиніозом. Препарат має лікувальний та викорінюючий ефект, швидко проникає у рослину та має подовжену профілактичну дію. Препарат дуже м’який, селективний до сої. Також, відмітив Михайло Полішвайко, не слід затягувати із застосуванням фунгіцидів у більш пізній період, адже згідно даних американських дослідників, застосування в фазу - початок формування бобів, не призводило до потрібної ефективності. Тому, для ефективного контролю склеротиніозу – час застосування препаратів має бути на початку цвітіння. За необхідності, особливо на сортах сої із вегетаційним періодом більше 110 днів, варто зробити другу обробку для захисту бобів, рекомендований час її проведення – кінець цвітіння початок формування бобів.

Наступний фунгіцид Глорі – поєднує в собі азоксистробін та манкоцеб. Таке вдале поєднання діючих речовин робить фунгіцид особливо цікавим для аграріїв, які мають проблеми з пероноспорозом. Звісно, основним інструментом у контролі цієї хвороби є обробка насіння. Але може бути невдало підібраний протруйник, та і якість обробки може бути недостатня. Тому, для контролю цієї хвороби часто доводиться застосовувати фунгіциди під час вегетації сої. Тож, Глорі забезпечуватиме контроль пероноспорозу в полі, а також додатково підсилюватиме захист від септоріозу, антракнозу та іржі. Також, препарат забезпечує рослини сої додатковими мікроелементами цинком та марганцем, що позитивно впливає на розвиток рослин. Обидві діючі речовини мають певні відмінності у рівні контролю тих чи інших збудників, але у поєднанні отримуємо гарний продукт із посиленим впливом на пероноспороз як ключову хворобу для цього препарату, а також захист від інших можливих хвороб сої. Застосування препарату підтверджено практичними даними, він чудово себе проявив в контролі пероноспорозу та іржі, знизивши ураженість рослин цими хворобами в декілька разів. Використання препарату дозволило зберегти урожай на рівні 2,6 ц/га, що у грошовому виразі становить біля 80 дол, включно із вартістю препарату .

Медян Екстра - високоефективний фунгіцид не лише проти грибкових, але й проти бактеріальних хвороб. Ключовими перевагами його застосування у посівах сої звісно є спрямованість на профілактику бактеріозів, які можуть досить інтенсивно проявлятися на цій культурі. Продукт на відміну від багатьох мідьвмісних препаратів, які є на ринку має рідку препаративну форму зручну для застосування. А також в своєму складі містить комплекс адьювантів та стабілізаторів, які покращують стійкість препарату до змивання опадами. Він буде ефективним не лише проти бактеріозів, а також й проти комплексу інших хвороб, які зустрічаються в посівах сої, таких як церкоспороз, септоріоз, пароноспороз.

Отож, вчасний моніторинг посівів сої та правильна ідентифікація хвороб є важливим фактором побудови ефективного захисту. При плануванні гербіцидної та фунгіцидної системи захисту важливо правильно орієнтуватися у періодах росту і розвитку сої та здійснювати постійний моніторинг стану посівів.

Автор статті: Тетяна Ковальчук, "АгроБізнес Сьогодні", №5-6/2023р.