ЗДОРОВ’Я ВАШОГО САДУ З КОМПАНІЄЮ «САММІТ-АГРО ЮКРЕЙН»
Світлана ЦИБУЛЬСЬКА
«Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації» №3 (26) 2021
Сад – це живий організм, на який щодень впливає безліч факторів: тривалі дощі й посухи, буревії і град, навали шкідників і хвороб. Щоб виростити гарний урожай, господарю часом треба працювати на випередження й вживати превентивних заходів. У будь-якому разі підхід до цієї справи мусить бути індивідуальний. І саме від нього залежить якість і кількість урожаю, а отже й прибуток.
Сади інтенсивного типу закладають для того, щоб вирощувати продукцію преміум класу, аби вимогливий споживач отримав бездоганне яблуко, грушку, сливку, черешню, вишню, абрикос, персик… Щоб цього досягти, садки посилено захищають від шкідників та хвороб. Бо і торгові мережі, і експорт вимагають лише якісну продукцію!
Вимоги до якості яблук із традиційних садів не такі високі, тому вони йдуть на переробку чи внутрішній ринок. Зрештою, й захист таких садів обходиться дешевше.
Інтенсивний чи традиційний?
Створюючи проект нового саду, варто розуміти, куди будете збувати вирощене. Бо господар, витрачаючи чималі кошти для захисту і живлення фруктових насаджень, формує і кінцеву собівартість плодів,
– розповідає Андрій ОСИКОВИЙ, керівник регіону Вінниця-Черкаси-Кропивницький та провідний спеціаліст із садівництва компанії «Самміт-Агро Юкрейн».
Але нинішній, непрогнозований ринок диктує свою ціну, яка не завжди покриває витрати.
Тому надзвичайно важливо передбачити, на якому ринку опиниться врожай: на стабільному і прогнозованому, чи хаотичному. Адже останнім часом зафіксовані різкі коливання цін, що з року в рік впливають на планування плодово-ягідного бізнесу. Тож перед тим як вкладати у нього кошти, треба подбати про стабільні ринки збуту. Наприклад, продати лохину, малину, яблуко в Європі чи Азії.
– Так, торік свої найкращі яблука господарства з Вінниччини і Тернопільщини відправляли до Китаю. Яблуко коштувало 0,52–0,58 євро, тоді як в Україні реалізувати його по 14–15 гривень у листопаді 2020 року було дуже складно, – каже експерт. – Хоча за своїми смаковими якостями всі наші яблука – достойна конкуренція закордонним, проте зовнішньо вони не завше бездоганні. Втім, навіть прекрасний вигляд фруктів ще не гарантує прибутку. Тому передусім вивчаємо попит і умови ринку, щоб заздалегідь знати долю урожаю. Оскільки, не маючи певної ніші для продажу продукції, доведеться збути її за копійки. Тож аналізуємо всі «за» і «проти», й оптимізуємо свої витрати. Адже у серпні консервні заводи купували яблуко на переробку по 2 гривні 34 копійок з ПДВ. Можливо, ціна іще виросте, бо торік вона була понад три гривні. Такі закупівлі впливають і на ціни на товарне яблуко.
Фаховий захист саду: що, коли і як
– Щоб отримати гарний урожай, про здоров’я дерев потрібно дбати упродовж року. Задля цього наші фахівці працюють щодень, – каже Андрій Осиковий. – Помилково думати, що захист треба розпочинати, як закінчився вегетаційний період, себто збір плодів. Бо закладка бруньок на наступний рік у яблуні починається 15 червня. Отже, і захист, і планування майбутнього врожаю варто розпочинати саме тоді, а не після збору врожаю. Наприкінці травня – на початку червня робимо комплекс заходів із захисту дерев саду. Найчастіше яблуневим садам шкодить парша і борошниста роса; грушам – іржа та бактеріальний опік; кісточковим – моніліоз. Частенько в інтенсивному садівництві не мають чим боротися із кров’яною попелицею, бо фрукти, які йдуть на експорт, не можна обробляти певними препаратами, такі експортні вимоги.
– Але наприкінці цього року в Україні завершиться реєстрація препарату Теппекі, ефективного у боротьбі з кров’яною та іншими видами попелиць, – підсумовує Андрій Осиковий.
Зі слів експерта, у вересні – під час збору врожаю – обробки препаратами вже не проводять. Хіба що у пригоді стане вже зареєстрований Топсін-М 500, КС і Акіра, КС – для кращого зберігання плодів.
– Після збору плодів, для запобігання розвитку парші в наступному сезоні, ми радимо обробити сад мідьвмісним препаратом Медян Екстра 350 SC, КС. Садівники боряться з паршею безупинно, проте вона буває навіть в інтенсивному садівництві, де роблять по вісімнадцять чи двадцять обробок, а парша не зникає! – наголошує фахівець. – Під час збору врожаю не можна обробляти сади, тому і дощі, і сприятлива температура сприяють розвитку парші. Тож після збирання фахівці «Самміт-Агро Юкрейн» радять провести обробку саду препаратом Медян Екстра 350 SC, КС (2,0–2,5 літра на гектар); можна додавати ще бор, чи окремо бор із цинком, щоб краще перезимували плодові бруньки. Для інтенсивного садівництва варто зробити дві обробки.
– Наші садівники працюють за польськими технологіями. Від раку компанія «Самміт-Агро Юкрейн» пропонує препарат Топсін-М. Після збирання плодів застосовують Медян Екстра і Топсін-М, а інколи й двічі, аби вберегти дерева від ракових хвороб. Весною в інтенсивному садівництві постійно використовуємо мінеральну олію Олемікс 84, КЕ – акцентує Андрій Осиковий. – Бо щойно теплішає, з’являються каліфорнійська та яблунева комоподібні щитівки. Наприкінці березня, коли середньодобова температура досягає +5 Сº – дозрівають яйця плодових кліщів, а щитівка відкриває щиток, – саме час проводити обробку 2%-ним розчином препарату Олемікс із додаванням до бакової суміші фунгіциду Медян Екстра – з розрахунку 2,0 л/га. Ця комбінація захистить сад від зимуючих стадій шкідників: кліщів, попелиць, щитівок, та допоможе контролювати прашу й лишайники. Зазвичай, ми радимо до цвітіння зробити дві-три обробки мідьвмістними препаратами, інколи й чотири! Це препарати контактної дії, які слід застосовувати до цвітіння, адже після утворення плодів мідь лишає на яблуках специфічну «сітку», особливо на чутливих сортах таких як Голден чи Муцу, тож такі плоди можуть бути реалізовані лише на технічну переробку,– наголошує експерт.
Щоб такого не сталося, фахівці консультують індивідуально. Радять застосовувати мідні препарати в комплексі з фунгіцидами Топсін-М і Ютака. Під час інтенсивної обрізки першу обробку варто робити, поєднавши Олемікс і Топсін-М, або тільки Топсін-М у чистому вигляді – для загоєння ран: 1,5 літра на гектар.
– До цвітіння, як настає фаза «мишачі вушка» і «рожевий бутон», застосовуємо препарат Ютака, що вже другий рік зареєстрований для яблуні з нормою витрати 1,2–1,5 літра на гектар. Три його діючі речовини нищать борошнисту росу, паршу, плодові гнилі, моніліоз. Фунгіцидом Ютака можна обробляти абрикоси, персики, сливи, груші, яблуні. За необхідності, можна змішати Ютаку з Медян Екстра, з обов’язковим додаванням інсектицидів, бо перша обробка Олеміксом та Медян Екстра, яку ми зробили раніше, була призначена для контролю зимуючих стадій, а вже як потеплішало, вилізли брунькоїди – казарки, букарки. Для контролю цих шкідників ми рекомендуємо застосовувати інсектициди Моспілан, ВП та Балазо, КЕ. До того ж, Балазо, окрім інших шкідників контролює дорослого кліща. Як би наполегливо ми не обробляли сад, жоден препарат, той же Олемікс, не зможе знищити всіх кліщів за одну обробку. Для контролю кліщів, слід будувати окрему схему захисту із декількох обробок, чергуючи різні продукти, так як ми боремося, наприклад, із паршею, плануючи цілу систему обробок. Балазо варто застосовувати з розрахунку 0,5 л/га до цвітіння – у фазі “«мишачі вушка», коли йде навала брунькоїдів і дорослого кліща.
Після цвітіння беремо суміш: Акіра+Топсін-М+Моспілан:
Акіру і Топсін-М добре застосовувати саме після цвітіння, щоб знищити не лише паршу а й стримати розвиток борошнистої роси та плодових гнилей. Бо наша примхлива погода обдає квіти холодом та поливає дощем – сприяючи розвитку хвороб та пошкодженням плодів, – розповідає Андрій Осиковий.
Для запобігання ушкодження саду заморозками, фахівці "Самміт-Агро Юкрейн" радять застосовувати кріопротектор Амалгерол, ЕВ. Перед настанням заморозків за 1-2 доби – з розрахунку 3,0 л/га. Але й після заморозків цей біостимулянт стане у пригоді – для порятунку саду, кажуть фахівці. Порівняно з іншими препаратами, які діють при -3 ºС, Амалгерол має перевагу: діє за -5…7 ºС, чим рятує майбутній плід в екстремальних ситуаціях.
– Інсектицид Апплауд 25, КС ефективно нищить щитівки каліфорнійські, комоподібні та грушеву медяницю, – стверджує Андрій Осиковий. – Для цього беремо 2,5 літри Апплауду та 5 літрів Олеміксу. Під час вегетації це ефективна комбінація для боротьби з ними. У 2022 році будемо реалізовувати препарат Теппекі – ефективний проти злісних шкідників, яких важко побороти (кров’яна попелиця, трипси, грушева медяниця). У травні-червні, залежно від температури, із землі вилазить кров’яна попелиця. Якщо на звичайні попелиці ефективною нормою Теппекі є 140 грамів на гектар, то на кров’яну – 175! До більшості препаратів, особливо, Теппекі, Моспілан, Ніссоран, ми рекомендуємо додавати ад’ювант-розповсюджувач Скаба, КЕ для кращого покриття поверхні рослини робочим розчином по 0,2–0,5 літра на гектар. У портфоліо «Самміт-Агро Юкрейн», окрім акарициду Ніссоран, ЗП, є Санмайт, ЗП, Сілкер, КЕ. Ці препарати застосовуємо почергово. Ніссоран – до цвітіння. А після, коли розмір яблука вже 10–15 міліметрів, а кількість кліщів перевищує ПШ, використовуємо Санмайт – 0,9 кг/га – , поєднавши із 0,5 літра Скаби; через три тижні застосовуємо Сілкер, який знищує дорослі особини. Беремо 120–150 мілілітрів на 100 літрів води. Ефективний він і проти грушевої медяниці, попелиці, трипсів, кліща, та щитівки, коли та відкриває щиток; до того ж, препарат безпечний для довкілля, – підсумовує експерт.
Важлива і вчасність обробок. Пропущене надолужити неможливо, а грамотне застосування препаратів може врятувати врожай, а отже – і прибуток господарства.
Тим не менш погодні фактори можуть бути непередбачуваними і вносити свої корективи в графік обробок саду, навіть коли система захисту складена професійно та продумано. Тому задля надійного захисту плодових дерев іноді потрібно швидко реагувати, коригувати схему та застосовувати необхідні препарати –– підсумовує Андрій Осиковий.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Андрій Осиковий - провідний спеціаліст з садівництва, моб.: (050) 469-39-33,
або до регіонального представника "Самміт-Агро Юкрейн" у Вашому регіоні.